Dobermann Yavru Seçimi


Joanna Walker'ın “How to buy a doberman puppy" adlı yazısını elimden geldiğince çevirmeye çalıştım. Hem Dobermann alacak arkadaşlara hem de diğer ırklardan yavru alacak insanlara iyi bir üretici seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında fikir vermesi açısından faydalı olacağını düşünüyorum.


BİR DOBERMANN YAVRUSU NASIL ALINIR?

Yavru almak için yola çıktınız, öncelikle pet shop’lardan hayvan alınmasını site olarak tavsiye etmediğimizi hatırlatarak bir üretim çiftliğine gittiğinizi varsayıyorum. Oraya vardığınızda etrafa iyice bakın. Koşu alanları, egzersiz bölgeleri ve çiftliğin içine iyice bakın. Eğer yeterince temiz olmadığını düşünüyorsanız yavruların şirinliğine aldanmadan başka bir üreticiye gitmelisiniz. Çünkü sağlıkları açısından yavrular sürekli temiz tutulmalıdır. İçinde bulundukları kafes, yerlerdeki kağıtlar ve yattıkları yer temiz olmalıdır. Doğal olarak yemek ve su kapları da temiz olmalıdır. Bütün köpeklerini dışarıdaki köpek kulübelerinde, kirli koşu alanları ve dökülmüş yemek artıkları içerisinde tutan yetiştiriciler bütün bunların temizlik masrafından sakınmaktadır. Buradaki yavrular parazit veya hastalık kapmış olabilir ve eğer buradan bir yavru alırsanız kendinize sadece bir sıkıntı paketi satın almış olacaksınız.

Gelelim yetiştiricinin tavırlarına... İyi bir yetiştirici sizin hakkınızda bilgi almak isteyecek ve sizin bir Dobermann için uygun koşullara sahip olup olmadığınızı bilmek isteyecektir. Evinizin bahçesinin çitle çevrili olup olmadığını sorması her şeye burnunu sokan ya da korumacı biri olduğu anlamına gelmez. Kısa bir süre sonra sattığı yavrunun bir arabanın altında kaldığını duymamak için bahçenizi çitle çevirene kadar size yavru satmayı reddedebilir. Bu onun iyi bir üretici olduğu anlamamız için ilk adım sayılabilir.
Size beş haftalık bir yavru satmak isteyen üreticiden kendinizi sakınmalısınız. Alacağınız yavru en az dokuz (9) haftalık olmalı, parazitsiz ve en azından bir tane aşısı yapılmış olmalıdır. Kürkü temiz ve parlak olmalı, derisi ise esnek olmalı ve kendine göre büyük gelmelidir. Gözler parlak, canlı ve iltihapsız olmalıdır. Ve yavrunuz güzel kokmalıdır.6 Haftalık sağlıklı bir dişi için ortalama 4 kg, erkek için ise 5,5 kg iyi bir ağırlıktır. 9 haftalık sağlıklı bir dişinin 6,7 – 8 kg arasında, erkeğin ise 7,5 – 9 kg arasında olması beklenir. Genel olarak bu ağırlıklardan çok düşük olan yavrulara uygun şekilde bakılmamıştır. 7 haftalık olup da 2,5 kg’ın bile altında yavrular gördüğümüz oldu.

Eğer gösteri (show) kalitesinde bir yavruyla ilgileniyorsanız, kendinizi üreticinin ellerine bırakmak ve size uygun bir yavruyu seçmesi için ona danışmak akıllıca olacaktır. Çünkü , o batım doğduğu andan itibaren üzerinde çalışma şansı vardır ve yalnızca güzel bir yapıyı değil, ekstra bir şeylere sahip ve “show dog” (gösteri köpeği) olarak tanımlanan köpeği de aralarından seçebilir. Yavrunun ataları ve potansiyeli hakkında bilgi edinmek için şeceresini görmek isteyin. Şecereyi birlikte inceleyerek size açıklamasını isteyin. Eğer mümkünse baba ve anne köpeği de görün, onların yarışmalarda aldıkları dereceleri, daha önceki batımlarda doğan yavruları hakkında iyice bilgi edinin.

Eğer yavrunuzu e-posta ya da uzun mesafeli bir telefon görüşmesi yoluyla almayı planlıyorsanız diğer üreticilerle dikkatlice karşılaştırmalı ve iyi bir üne sahip olduğundan emin olmalısınız. Daha önce neler yaptığını ve ürettiği köpeklerin iyi bir mizacı olup olmadığını araştırmalısınız. Abartılı ve yavrunun büyüyünce en iyi gösteri köpeği olacağını garanti eden ilanlara aldanmayın. İyi bir üretici çok fazla iddiada bulunmaz, yalnızca satış sırasında yavrunun hatasız olduğunu, ayrılırken ise anne ve babanın şampiyon ya da seçkin genç köpekler olduğunu ve yavrunun sağlıklı bir durumda olduğunu anlatabilir. Büyük olasılıkla da yavrunun durumunun iyi olduğunu onaylaması için veterinerinize götürmenizi rica edecektir. Doğru beslenme alışkanlığı üzerinde de durabilir. Kimliğinin gelişmesinde ise eğitiminin önemi ve yavrunuzu birçok yere götürmeniz, günlük stresini atmanızın öneminden bahsedecektir. Daha sonra ise yavrunuzun şampiyon olmasını umut edebilirsiniz.

Eğer yavru almaya karar verdiğiniz yetiştiricinin o an elinde satılık yavru yoksa, bilgi almaya gittiğinizde sizi satılık yavrusu olan biriyle iletişime geçmeniz için yönlendirebilir. Eğer bu kişi çok bilinen bir yetiştirici değilse, iyi bir dişiye sahiptir. Sık sık bu yavruların bakımı iyi bir şekilde yapılıyordur ve muhtemelen evin mutfağına ya da sahibinin odasına doğum yapmıştır. Bu yavrular çocuklara, evin gürültüsüne alışkın ve kolay uyum sağlayabilen yavrular olacaklardır. … Evden kusursuz bir yavru almanız mümkündür. 

Yavrunuzu satın aldığınız yer neresi olursa olsun dört nesillik bir şecere ve yavrunun kaydının sizin üzerinize transfer edildiğine dair (ülkenin köpek federasyonu tarafından onaylanmış) belge almalısınız. Size beslenme ve gelecekteki bakımına ilişkin yönlendirmeler yapılmalıdır.

Yukarıdakilerin yanı sıra, iyi bir üretici sizin ihtiyacınız olduğunda yanınızdadır ve gelecek yıllarda sizin birçok ufak probleminize yardımcı olmak için heveslidir. Sizin sevinçlerinizi ve üzüntülerinizi paylaşacaktır.

Kaynak : WALKER, Joanna. “HOW TO BUY A DOBERMAN PUPPY”.
Çeviri: Oktay GÜLSAÇAN

0 yorum: