Dobermann Hakkında Sık Sorulan Sorular

İzmir Köpek Eğitimi & Köpek Oteli

İzmir Köpek Eğitimi & Köpek Oteli

5 Şubat 2011 Cumartesi

Dobermann Hakkında Sık Sorulan Sorular

Dobermann Hakkında Sık Sorulan Sorular(SSS)

Dobermann beni ve ailemi tehlikelerden iyi korur mu?

Bir Dobermann sizi ve ailenizi koruyabilecek en iyi ırklardan biridir. Irkın ilk üreticisi L. Dobermann'ın bu köpeği üretim amacı zaten "koruma"dır. Dünyada genellikle koruma, polis, jandarma, rehber, arama-kurtarma köpeği olarak kullanılırlar. Koruma temel olarak "kişi koruma" ve "alan koruma" olarak ikiye ayrılır. Dobermann her ikisini de başarıyla yapabilen bir ırktır. Koruyucu, her an tetikte, korkusuz, tam anlamıyla güvenebileceğiniz bir dosttur.
Irk Standartlarında düzgün bir Dobermann'ın karakteriyle ilgili 

"Standarda göre, köpeğin genel görünümü sakin, arkadaş canlısı, ailesine bağlı ve çocuklara naziktir. Canlı bir mizacı ve orta derecede sertliği olmalıdır. Hırçınlık derecesi orta seviyede olmalıdır. İş yapma kapasitesi, idare edilebilirlik, cesaret ve sertlik istenilen özelliklerdir. Kendine güven ve korkusuzluğuna özel önem verilmesi gerekmektedir.

yazar.

"5-7-8 yaşından sonra beyni kafatasına sıkışıyor ve sahibine saldırıyor" diyorlar, doğru mu?

Her köpek gibi Dobermann'ın da beyni ile kafatası gelişimi orantılıdır. Kafatası büyümeyi durdurduğunda beynin fiziksel gelişimi de son bulur. Bu iddialar Dobermann'ın popüleritesinin çok fazla arttığı yıllarda diğer ırk üreticileri tarafından ırkı kötülemek adına ortaya çıkarılmış iddialardır. Bunların tamamı şehir efsanesidir ve bugüne dek tek bir Dobermann'ın bile beyni kafatasına sıkışmamıştır. Bu soruyla üreticilerin kaç defa karşılaştığını hayal bile edemezsiniz. Fiziksel olarak beynin kafatasından daha fazla büyümesi olmasa da belki halk ağzına bu şekilde indirgenmiş bir rahatsızlık olan SyringomyeliaCavalier King Charles Spaniel'lerde yaygın görülen genetik bir hastalıktır, Dobermann'larda değil.

Çocuğuma ya da başkalarının çocuklarına karşı saldırgan ve tehlikeli olabilir mi?

Dobermann ırk olarak çocuklara karşı oldukça toleranslı ve oyuncu bir köpektir. Ancak küçük yaşlardayken çocuklara karşı sosyalleştirilmelidir, aksi takdirde tüm köpeklerde olabileceği gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Sosyal olmayan her köpek gibi Dobermann da sosyalleştirilmediği şeylere karşı saldırganlaşabilir. Köpeğinizin 4. aya kadar sosyalizasyonunu doğru yapmaya özen gösteriniz.

Dobermann'ımı dişi mi almalıyım erkek mi?

Yıllardır telefonda, yüz yüze en çok sorulardan biri bu: dişi mi erkek mi? Pek çok kişinin dişi ve erkek dobermann arasında kaldığını biliyorum. Ne istiyoruz buna karar vermeliyiz. Erkek dobermannlar dişilere göre neredeyse 1.5 kat büyük ve gösterişli olurlar. Erkek bir dobermann 45 kg civarındayken, ortalama bir dişi 30-35 kg ağırlığındadır. Hâl böyleyken, daha iri, gösterişli ve güçlü bir köpek istiyorsanız erkek bir dobermana yönelmeli, daha zarif ve idare edilebilir bir dobermann düşünüyorsanız bir dişi dobermann üzerine yoğunlaşmalısınız. Karakter farkına gelince, genellikle erkek köpekler dişilere göre biraz daha inatçı, dominant oldukları ile ilgili genel bir yargı var, ancak bu konuda şunu söyleyebilirim ki her köpeğin kendi mizacı vardır. Dominant bir erkekle, dominant bir dişi arasında ortalama bir köpek yetiştiricisi ya da aile için değişen pek bir şey olmaz. Siz, üreticiden kendinize uygun yavruyu bulması için destek isteyin: enerjik mi, baskın mı, çekingen mi, gösterişli mi, inatçı mı, uysal mı, sakin mi, hareketli mi... Liste uzar gider, genelleme yapmak doğru değil. Aileye alıyorsanız, apartmanda bakacaksanız, yoğun çalışıyorsanız dominant olmayan çok hareketli bir dişi de sizi yorabilir... Siz önceliklerinizi belirleyin ve iyi bir üreticiye ulaşın, bizler de yavru-insan uyumunun olabildiğince en iyi seviyede eşleşmesine çabalıyoruz. Bütün iyi üreticiler bunu yapar. Bazen siz çok iri ve gösterişli diye bir köpeğe aşık olursunuz, ama karakteri ya da tecrübeniz aileniz için uygun olmayabilir. Cinsiyete değil, karaktere odaklanmanızı tavsiye ediyorum.

King Dobermann nedir?

Dobermann King ya da King Dobermann diye bir şey yoktur. Bunlar gibi köpeğin "daha yüksek" olduğunu vurgulayan kavramlar köpeğin standart dışı olduğundan başka bir anlama gelmez. Dobermann'lar orta boyutta, çevik köpeklerdir ve ırklarının yapabildiği işlerin gereğini yapabilmek zorundadır. Eğer 82 cm. omuz yüksekliğine sahip bir köpek istiyorsanız daha büyük bir ırka bakmalısınız.

Dobermann'ın ırk standartları FCI tarafından belirlenmiş ve dişiler için maksimum 68 cm, erkekler içinse 72 cm omuz yüksekliği ölçüsü belirlemiştir. Bu sınırları 2 cm'e kadar aşan köpeklerin puanı düşülür, 2 cm'den daha fazla aşıyorsa standart dışı kabul edilir ve diskalifiye edilir. Boyut olarak standardın dışında kalan hayvanlarda iş gücünün daha az olması, sağlık problemleri gibi sorunlar yaşanmaktadır. Ancak kötü üreticiler bir şekilde standart dışı hayvanlarını pazarlama yolu bulmuşlar ve Türkiye gibi kimi ülkelere kendi ülkelerinde pazarlayamadıkları köpeklerini "King Dobermann" adı altında pazarlamaktadırlar. "King Dobermann satıyorum" diyen üreticiden uzak durmanızı tavsiye ediyor, en iyisinin standartlara uygun olan olduğunun altını çiziyoruz.

İtalyan Dobermann diye bir şey var mı?

İtalyan Dobermann da tıpkı King Dobermann gibi bir uydurmadır. Dobermann tek bir ırktır ve Alman'ı, Türk'ü, İtalyan'ı olmaz. Ha Almanya'da yetiştirilmiş bir Dobermann soyu için Alman Dobermann'ı demeniz mümkündür ancak burada verdiğimiz yanıt tamamen bununla alakasızdır. Kötü üreticiler açık pigmentli, renk dağılımı kötü olan hayvanlarını İtalyan Dobermann adı altında pazarlamaya çalışmaktadırlar. Dobermann'ın kürk rengi FCI tarafından belirlenmiştir. Bunun için lütfen Irk Standartları sayfamıza bakınız.

Bir yavru arıyorum, elinizde "Minyatür Dobermann" var mı?

Tekrar söylemek gerekirse, Minyatür Dobermann diye bir şey yoktur. Minyatürler hakkında bilgi edinmek isteyen birçok insan Minyatür Pinscher aramaktadır. Yerli bir Alman köpeği olan Minyatür Pinscher 300 yıldan fazla zamandır bilinmektedir. Minyatür Pinscher 30 cm omuz yüksekliğine sahiptir ve fare avcısı olarak kullanılmıştır. Dobermann'la renk dışında bir benzerliği yoktur.

Dobermann'ların kuyruğu - kulağı kesiliyor mu? Yoksa öyle mi doğuyorlar?

Dobermann'lar kuyrukları uzun, kulakları yatık şekilde doğuyor. Ülkemizde bu operasyon yasaklanmakla birlikte yurt dışında halen bazı ülkelerde kuyrukları estetik bir operasyonla ikinci boğumdan kesiliyor. Kulakları ise kesildikten sonra bandajlanarak dikleştiriliyor. Bu durumda 3 farklı görünüşte Dobermann kabul görüyor. Bunlar:

1. Kuyruğu ve kulağı kesilmemiş, orjinal haldeki Dobermann:

2. Kuyruğu kesilmiş, kulağı kesilmemiş Dobermann:

3.Kuyruğu ve kulağı kesilmiş Dobermann:


Kulağı dik olan Dobermann'la kulağı sarkık Dobermann'ın farkı nedir?

İkisi arasındaki tek fark görünümdür. Aynı ana babadan doğmuş yavrulardan birinin kulağına operasyon yapar diğerine yapmazsanız bir sarkık kulaklı, bir de dik kulaklı Dobermann'ınınız olur.

Dobermann'ların kuyrukları neden kesiliyor?

Ülkemizde 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nun II. Bölüm 8. Madde'sinin üçüncü fıkrasına göre:
"Ev ve süs hayvanının dış görünüşünü değiştirmeye yönelik veya diğer tedavi edici olmayan kuyruk ve kulak kesilmesi, ses tellerinin alınması ve tırnak ve dişlerinin sökülmesine yönelik cerrahi müdahale yapılması yasaktır. Ancak bu yasaklamalara; bir veteriner hekimin, veteriner hekimliği uygulamaları ile ilgili tıbbî sebepler veya özel bir hayvanın yararı için gerektiğinde tedavi edici olmayan müdahaleyi gerekli görmesi veya üremenin önlenmesi durumlarında izin verilebilir."
Aynı yasanın 28. maddesi'nin (e) bendine göre:
"8 inci maddenin ... üçüncü ve ... fıkralarına uymayanlara hayvan başına birmilyar lira idarî para cezası." verilir.
Kuyruk yukarıda belirtildiği üzere tıbbi bir gereklilik yüzünden kesilebilir, konunun o kısmını veterinerinize danışınız. Biz burada kesimin yasaklanmadığı ülkelerde ya da ülkemizde yasaklanmadan önce kuyruğun yaygın olarak niçin kesildiğini anlatmak ve kafanızdaki soru işaretlerini kaldırmaya yardımcı olmak için bu soruya kapsamlı olarak yanıt vereceğiz. Bu konuda farklı görüşler mevcuttur.
1. Koruma köpeği olduğu için duygularını belli etmemesi için: Kısmen doğru olma ihtimali olsa da köpekten anlayan biri için bir köpeğin duygularını sadece kuyruğuyla belli etmediğini bilmek kolaydır. Köpek farklı yollarla da duygularını belli edebilir.

2. Sert olduğu için kırılma/kırma olasılığının yüksek olması: Dobermann, Boxer gibi köpek ırklarının kuyruklarını sert olduğu için olmasa bile çok hareketli ve heyecanlı köpek ırklarından oldukları için sağa sola çarpıp kırma ihtimalleri mevcuttur ancak risk yüksek değildir. Dolayısıyla önleyici hekimlik kapsamında bu operasyonun yapıldığı düşünülemez.  Kuyruklarını kırma olasılıklarının yanı sıra evdeki eşyaları kırabilir, sizi kamçılayabilirler.

3. Dengelerini bozuyor olması: Kuyruk köpeklerde dengeyi sağlayan en önemli organlardan bir tanesidir. Bir köpeğin kuyruğunun kesilmesi onun denge açısından büyük kayıplar vermesi demektir.

4. Estetik açıdan güzel görünmeleri: Dobermann'ın yüzyıllardır kuyruğunun kesilme sebebi işte budur: yani estetik! Hiçbir resmi belgede yukarıdaki 3 maddeye ait bir şey bulamazsınız. Yalnızca ırk standartlarında estetik müdahelenin yasak olmadığı ülkelerde kuyruk kesiminin 2. boğumdan yapılması gerektiği yazar. Bunun dışında bir şeye rastlamamamızın sebebi yukarıdaki söylentilerin kesim için mazeretler olmasıdır. Evinizdeki eşyaların kırılmasından korkuyorsanız neden bir köpek aldınız? Bugün bunu mazeret gösteren birisi yarın gürültü yaptığı için pekala köpeğinin ses tellerini aldırabilir. Sizin de farkına rahatlıkla varabileceğiniz gibi Dobermann'ın görünümünün bu şekilde daha iyi olduğunu savunan insanlar oldukça fazladır ve insanımızın kafasında da bu Dobermann imajı yer etmiştir.

Kulak kesimi onları sinirli yapar mı?

Hayır yapmaz. Kulak kesimi anestezi ile yapılan estetik bir operasyondur. Kesimden birkaç gün sonra yavrular normal hallerine dönerler, iki hafta sonra dikişler alınır ve kulaklar tamamen iyileşir. Ancak kesim sonrası bandajlama bazen aylar süren bir süreçtir ve tedavi sürecinde yaşananlar köpeğinizle sizin ya da köpeğinizle veterinerinizin arasında olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Apartmanda besleyebilir miyim?

Bu durumda düşünmeniz gereken önemli faktörler var.

1.Köpeğin Egzersiz İhtiyacı: Dobermann enerji seviyesi hayli yüksek bir köpektir. Bu nedenle bahçeli bir evde serbestçe koşup oynayacağı bir alanda bakılmasını tavsiye ediyoruz. Ancak ülkemizde birçok Dobermann sahibi köpeğine apartman dairesinde bakmaktadır. Günlük koşu ihtiyacı genel olarak 2 saat olarak bilinmektedir.

2. Apartman Yönetmeliği ve Komşular: Apartman yönetmenliğine aykırı olmadığı müddetçe apartmanda beslemeniz sorun olmayacaktır. Bunun için önceden apartman yönetimine danışmanızı tavsiye ederiz. Bir koruma köpeği olan Dobermann'ınınızın apartmandaki havlamasını da düşünmelisiniz. Havlama, iyi bir eğitimle üstesinden gelemeyeceğiniz sorun değildir ancak alıp 3 ay sonra "Dobermann'ım Havlıyor" diye şikayet etmeniz de hoş karşılanmayacaktır.

3. Tuvalet İhtiyacı: Yavru bir köpek günde defalarca tuvaletini yapma ihtiyacı duyar. Erişkin bir köpeği ise günde en az iki kez (sabah-akşam) tuvalet ihtiyacı için dışarı çıkarmalısınız.
Konuyla ilgili olarak lütfen bakınız: Apartman'da köpek beslemek, Dobermann ve İş, Tuvalet Eğitimi.

Dobermannların tüy dökmediğini söylüyorlar, doğru mu?

Kısmen doğru. Aslında kılları dökülür (bazen fazla da dökülür), ancak birçok insanın rahatsız olduğu ve tüy topakları oluşturacak biçimde bir tüy dökümü gerçekleşmez. Zaten alt kürk yoktur.

Dobermann çok havlar mı?

Dobermann ırk olarak sesi en yüksel desibele çıkan ırklardan bir tanesidir ve bir uyarı köpeğidir. Tehlike sezdiğinde havlayacaktır. Ancak havlamanın değişik sebepleri vardır. Örneğin gün boyunca balkonda kalan ve enerjisini atamayan bir Dobermann'ın havlaması enerji atma amacıyladır. Ya da çevreden tahrik ediliyor olabilir. Eve köpek alıyorsanız havlama riskini her zaman göz önünde bulundurmalı, yine de bunun eğitimle aşılabilecek bir problem olduğunu da göz önünde bulundurmalısınız.

Yalnız kalınca ağlar mı? Çanta gibi yanımda taşımak zorunda mıyım?

Dobermann sahibinin yanında bulunmaktan zevk alan bir hayvandır. Ama söylendiği kadar bağımlı bir hayvan değildir. Yani çanta gibi yanınızda taşımak zorunda değilsiniz. Bu konuyla ilgili lütfen "yalnızlık sendromu" yla ilgili yazıyı okuyunuz. Doğru yetiştirip doğru yaklaşırsanız bunu bir problem haline gelmeden sonlandırırsınız.

Boyu ne kadar olur?

Eğer köpeğiniz standartlara uygun ise omuz yüksekliği erkeklerde 68-72 cm, dişilerde 63-68 cm arasında olacaktır. Omuz yüksekliği köpeğin ön ayakları ile sırtında henüz boynun başlama noktası olan kemikten ölçülür. Detaylı bilgi için Irk Standartlarına bakınız.

Dobermann zeki midir? Çabuk öğrenir mi? Hangi eğitimleri alabilir? Hangi işlerde kullanılır?

Oldukça çabuk öğrenir. Bir komutu 1 ile 5 tekrarda anlayabilir. Ancak bir komutun öğrenilmesi düzenli yapılan tekrarla mümkündür. Genel olarak koruma, polis köpeği, jandarma köpeği (pusu bulma), arama kurtarma, iz takibi işlerini başlarıyla yapmaktadır. Spor olarak Sch, Agility, Flyball, FL ve Frizbi sporlarında kullanılır. Dobermanların birer iş köpeği olduklarını ve sahipleriyle beraber çeşitli faaliyetlere katıldıklarında mutlu olduklarını unutmayın. Köpeğinizle birlikte hem eğlenip hem de onu eğitmek istiyorsanız size uygun eğitmeni nasıl bulacağınızı anlattığım makalelerimi okumayı ihmal etmeyin.

Dobermann'ların zor eğitildiğini duydum, doğru mu?

Aslında doğru olan bunun tam tersidir. Dobermann'lar çok zeki köpeklerdir ve çok çabuk öğrenirler. Çünkü parlak bir zekaları vardır ve acemi bir eğitmenle mücadeleye girebilirler. Eğer yeterince dikkatli değilseniz Dobermann'ınız sizi eğitmiş olabilir. Eğitim henüz üreticideyken başlamış olmalı ve eve girdiği andan itibaren devam etmelidir. Dobermann'lar için günümüzde geçerliliğini yitirmiş zor kullanarak eğitim uygun değildir. Size uygun eğitmeni bulmak için lütfen okuyunuz.

Dobermanımı neyle beslemeliyim?

Konuyla ilgili lütfen veterinerinize danışınız. Ancak çok kısa cevaplamam gerekirse ev yemeği ve yemek artığıyla köpeğinizi beslemeyiniz.
Ben köpeklerin profesyonel mama ya da barf ile beslenmesi taraftarıyım.

Et verirsem saldırganlaşır mı?

Canlı canlı yemiyorsa, hayır.

Kist olur muyum?

Parazit tabletlerini düzenli olarak veriyorsanız olmazsınız. Bu konuyu veterinerinize de danışınız.

Bundan önceki Dobermann'ım gerçekten hiperkaktifti. Daha sakin bir tane var mı?

Soyu düzgün bir Dobermann hiperaktif olmamalıdır. Anca şunu hiçbir zaman unutmamak gerekir ki Dobermann çalışan köpek sınıfındadır ve hem bedensel hem de beyinsel olarak egzersiz yapmaya ihtiyaç duyar. Eğer onlara yapacak bir şey vermezseniz (eğitim, oyun vs gibi) kendileri yapacak bir şey bulacaktır. Ancak bu siz televizyon izlerken minderin üstünde yatamazlar anlamına gelmez. Dobermann sahibinin yanında olmak için can atan bir hayvandır. Ancak yine de köpeklerin de bazıları tıpkı insanlarda olduğu gibi diğerlerinden daha enerjiktir. Bu nedenle bazı üreticiler sahiplerinin enerji seviyesi ve iş yoğunluğuna göre yavru vermektedirler. Bir yavruyu onunla birlikte uzun süre geçirmiş bir üreticiden daha iyi kimse tanıyamaz.

Eğer dişimi/erkeğimi çiftleştirirsem sakinleşir mi?

Kesinlikle hayır. Bir düşünün neden sakinleşmeye ihtiyacı olsun? Hangi davranışlar bu onun huysuzlaşmasına yol açmıştır? Doğum yapmak ya da çiftleşmek köpeğinizin, ailenizin iyi huylu bir üyesi olması yönündeki eğitiminde bir değişime yol açmaz.

Satılık Doberman Yavrusu Arıyorum, nereden alabilirim, fiyatları neler?

Dobermann'ın sizin için uygun ırk olduğuna karar verdiyseniz sırada hangi özelliklere sahip yavru almak istediğinize karar vermek kalıyor. Konuyla ilgili "Yavru Seçimi" adlı yazımı okumanızı tavsiye ederim. Bir show doberman'ı mı istiyorsunuz, yoksa bir iş köpeği mi? Ya da sadece ailenize yeni bir uye mi dahil etmek istiyorsunuz? Pek çok seçeneğiniz olmakla birlikte şayet bu ırka yeni bir başlangıç yapıyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Fiyatlar, istediğiniz köpeğe göre değişecektir mutlaka.

Pek çok ilanda secereli/şecereli yazıyor? Nedir bu secere? Şecereli dobermann almak bana ne kazandırır? Bu köpekler gerçekten şecereli mi?

Şecere, köpeğin soy kütüğü belgesidir. Bu evrakla birlikte siz köpeğin 4 kuşak öncesine kadar olan atalarını, onların başarılarını, sağlık durumlarını, kalıtsal hastalıklarını, aldıkları eğitimleri görebilirsiniz. Şecereli bir köpek almak, size aldığınız yavrunun genlerindeki potansiyeli bilmenizi sağlar. Bunun yanısıra şecereli bir köpeği üreten üretici, federasyonla, ırk derneğiyle birlikte hareket ediyordur ve bu durum aldığınız yavrunun ırk standartlarına uygun, doğru karakterli ve sağlıklı anne ve babadan geldiğini gösterir. Federasyonun ve Irk derneğinin üretim prosedürlerine uyulduğunu gösterir. Tum bunlara baktığımızda FCI/KIF şecereli bir doberman yavrusu aramak doğru bir başlangıç olacaktır.

Fakat nereden bulacağız secereli dobermann yavrusu?

İnternette, sosyal medyada pek çok dobermann yavru ilanı var ve kafanız karışıyor. Öncelikle şunu belirtelim, şecereli anne babanın yavrusu otomatik olarak secereli olmaz! Üretim, federasyon ya da ırk derneğince onaylanmış olmalı ve her yavrunun ayrı seceresi çıkmış olmalı. Size şecereli köpek satacağını söyleyen üreticiye annenin ve babanın, yavruların hangi numarayla hangi ülkenin derneğine kayıtlı olduğunu sormaktan çekinmeyin. Türkiye'de doğmuş yavrulara geçerli şecere verebilecek tek kurum Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu'dur. Federasyonu arayıp bilgileri kolaylıkla doğrulayabilirsiniz. Öyle bir eşleşmenin var olup olmadığını, yavruların kaydının yapılıp yapılmadığını öğrenebilirsiniz. Sahip bilgilerini alabilirsiniz. Eğer buraya kadar sorun yoksa üreticiyle yüz yüze görüşmeye gidin. Bahsi geçen evrakları görmek istediğinizi söyleyin. Evraklarda federasyon yetkilisinin imzasının ve soğuk damganın olduğuna, microchip numarasının yapıştırıldığına dikkat edin. Daha sonra bir veterinere giderek köpeğin microchip'ini okutturun. Sayılar ve bilgiler eşleşiyorsa, şecere üzerinde devir teslimi yaparak, federasyonla yeniden bağlantı kurun. Konuyla ilgili olarak Köpek Nereden Sahiplenilir ve Doberman Yavru Seçimi adlı yazılarımı okumanızı tavsiye ediyorum.

Doberman Yasak mı?

Hayır değil.

Doberman Yavrusu Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bu konuda daha detaylı bilgiyi Dobermann Yavru Seçimi adlı yazımda bulabilirsiniz.

Doberman fiyatları ne kadar?

2000 TL'ye de dobermann yavrusu bulabilirsiniz, 50.000 TL'ye de! Önemli olan ne arıyorsunuz? En sık karşılaştığımız sorulardan biri de tabii ki dobermannların fiyatları. Eğer bir doberman yavrusunun fiyatından bahsetmemiz gerekiyorsa öncelikle kabaca bir maliyet fiyatından bahsetmem gerekecek. Sonrasında siz, fiyat aldığınız üreticinin rakamları ve kalitesi arasında bir fikir sahibi zaten olacaksınız. Sizin hayalinizdeki köpek belki 50.000 liralık olan da değildir. Öncelikle hem hayvan hakları düşünüldüğünde, hem de ırk standarları, mutlaka şecereli bir yavru almalısınız. Şecereli bir yavru, size soy garantisi verir. O köpeğin hem annesinin, hem babasının sadece dobermann olduğunu göstermez. Çünkü bunu siz gözünüzle bakınca da anlarsınız, ama siz gözünüzle baktığınızda o dobermann anne ve babanın dobermann'ı dobermann yapan bazı küçük detayları göremez, hatta o iki köpeğin akrabalık seviyesini bilmediğiniz için (şeceresiz anne ve babanın sahibi de çoğunlukla bilmez) doğan yavrularda oluşabilecek genetik kusurları da bilemezsiniz. Bazen de anne ve baba şecerelidir, ancak üretim izni alamayacak kadar ciddi kusurları olduğu için üretim izni alamazlar. Bu durumda üretici kaçak yollarla eşleşme yapar ve "secereli anne babadan" seceresiz yavrular satma kurnazlığına gider. Bu düpedüz aldatmacadır. Bazı durumlarda da üretim yaşı gelmemiş dişi köpekleri ticari kazanç elde etmek için erken yaşta eşleyen üreticilerle ya da hayvan sağlığını düşünmeden 6 ayda bir dişi köpeğini doğurtan arka bahçe üreticileri ile karşılaşırsınız. Profesyonel üretim standart ve kuralları, sizi, aldığınız yavrunun fiziksel, ruhsal sağlığını ve ırkın kalitesini korumak için çıkarılmıştır.

Şimdi devam edeyim, iyi bir dobermann yavrusu almak istiyorsunuz. O halde şecereli bir yavru alacaksınız. O halde üreticinin elinde üretim izinleri olan, şecereli bir dobermann bulunmalı. Burada, bu standardı sağlayan ortalama kalitede bir köpeğin üreticiye yavruyken geçtiğini varsayarsak 15000 bandında bir para ödediğini tahmin edebilirim. Yazının güncelliğini koruması adına bunu euro kuruna çevireceğim. Yurt dışında ortalama bir dobermann yavru fiyatı 1000-1500 euro arasındadır. Türkiye'de de durum çok farklı değildir. Üretici adayımız ya da üreticimizin bu köpeğe 1000 euro verip oldukça düşük kalite bir doğu avrupa üreticisinden köpek aldığını varsayalım. Bu köpeğin ülkemize gelişinin de maliyeti hemen hemen 1000 euro tutar. Sonrasında yavrumuzun aşı ve veteriner maliyetleri olacak. Ortalama bir yavruya en az 5-7 doz aşı vurursunuz bebekken. Bir aşının maliyeti 2022 fiyatlarıyla 200 lira civarıdır. Yani yavruya ortalama 1000-1500 liralık bir aşı maliyeti gelir bebekken. Yani 100 euroluk bir aşı maliyeti vardır ilk yıl. İç ve dış parazit uygulamalarını da eklediğimizde her yıl hemen hemen 200 euro civarında da bunun için harcama yaparsınız. Her ay bu köpeğin sağlıklı büyüyebilmesi için ayda 1000 liralık bir köpek maması ve hemen hemen 500 liralık besin ve eklem takviyeleri yaparsınız. Onlarca köpeği olan büyük bir üretici bazı anlaşmalar yaparak bu masrafı aylık 1500'den 1200'e kadar çekebilir. Ancak arka bahçesinde bir köpeği varsa, ruhsatsızsa ya da evde bir köpek bakıyorsa firmalarla bu anlaşmaları yapamayacağı için maliyeti düşürme ihtimali de yoktur. Bunu yıla vurduğumuzda da 850 euro'luk bir yıllık mama harcaması vardır. Bir köpeğin eşleşebilmesi için hayatında en az 1 kez ırk hakemi tarafından görülmesi ve standartlara uygun olduğunun tescillenmesi gerekir. Üreticinin şehrinde her yıl ırk standartları yarışmaları yapılıyorsa çok ciddi bir yol masrafı, konaklama masrafı olmadan köpeğini sadece kayıt/organizasyon bedellerini ve düşük bir yol maliyeti ile oraya götürüp bu izni alır. Buna da 50 euro ekliyoruz. Bir yavru aldığınızda ona kalacak bir oda, yaşayabileceği bir alan, kulübe, yatak vs almanız gerekir. Köpekten yavru alacaksanız elektriği ve suyu olan, ısı yalıtımlı, ısıtabileceğiniz, yazın serinletebileceğiniz, temiz bir alana ihtiyaç duyarsınız. Sizin de yakın olmanız için en az bir odalı bir doğumhane olmalı. Bakanlık ruhsatı olmayan, veteriner çalıştırmayan, denetlenmeyen resmi bir işletme olmayan durumda da bir ev kirasının ve ev harcamalarının bir odasını buna ayırmalı üretici. Üretim yerine gittiğinizde buna ne kadar harcandığını siz hesaplayın, bir villadan mı teslim aldınız, apartmandan mı, gecekondudan mı yoksa sadece bu iş için yapılmış birkaç milyonluk bir tesis mi var buna siz karar verin. Bu arada hepsinin de yavrunun bakımı ve sosyalleşmesi ile ilgili avantaj ve dezavantaj barındırdığını unutmayın. Bu arada bir dip not eklemem gerekirse, bir villa kirasında üretici her ay bu kirayı vermek zorunda olduğu için çoğunlukla alınan yavru başına maliyet dev bir tesis kurmaktan totalde daha fazladır. Orada yavru köpeğe değil, üreticinin lüks içinde yaşamasına harcanmış bir para vardır. Ben burada en düşük maliyeti çıkarmak adına bir tesisin kira bedeli üzerinden düşüneceğim. Sonuçta 10 köpeğin üretimi için kiralanmış bir yerde yavru başı maliyet düşerken hizmet kalitesi ve denetim artaracaktır. Yıllık sadece 100 euro da ona ekliyoruz. Şimdi köpeğimizin yıllık maliyetini çıkardık 3300 euro. Buraya bakım için harcanan emeği de eklersek, 10 köpeklik bir tesis için köpek başı yıllık 700 euro'luk bir harcama çıkar. Ortalama bir tesiste bir köpeğin yıllık maliyeti 4000 euro'dur. Bir köpeğin ömrü ortalama 7-12 yıl (10 yıl hesaplanır)dır. Bir köpeğin kuruma maliyeti 40000 euro olur. Şecereli bir üretici en az 2 yaşında en çok 7 yaşında ve yılda 1 kez yavru alabilir. Yani maksimum alabileceği batın sayısı 5'tir. Ortalama 8 yavru üzerinden hesaplarsak damızlığa harcanan parayı, 40 yavruya bölersiniz. Yani yavru başı 1000 euro'luk bir maliyet, anne köpek için yapılan ortalama harcamadır. Eğer aldığınız yavrunun annesi hayatı boyunca pek çok show derecesi almış, ülke ülke, şehir şehir gezmiş ve ünvanlar toplamışsa, tesiste bir veteriner hekim çalışıyor, köpekler refah içinde yaşıyorsa, az doğum yaptırılıyorsa bu rakamlar da 2-3 katına kadar artabilir. Bu yazıyı okuyan ve üretici olmak isteyen arkadaşlarım olduğunu biliyorum. Onlar bu hesaplara lütfen doğumda çıkabilecek aksaklıkları, ya da bir yıl boyunca 4000 euro harcadıkları köpeğin üretim izni alamadığında oyuna baştan başlayacaklarını ve ahlaki değere sahip üreticilerin bu köpekleri de hayatları boyunca ya da çok uzun süreler hiç üretmeden tuttuklarını da hesaplarına katsınlar. Sürekli al-sat yapan, köpeklerine değer vermeyen üreticileri bu sınıfa koymuyorum. Ancak şahsi tecrübem şunu söyler, iyi bir üreticinin elinde genelde 5-6 tane dişi vardır, ancak bunlardan sadece 1-2 tanesini üretimde kullanır. Bu köpeklerin bakım maliyetleri de kişinin ayakta kalması için gereklidir. Kişi bunu profesyonel olarak değil de arka bahçesinde tek köpekle yapıyorsa 1000 euro eklenebilir yavru başı.

Şimdi gelelim köpeğin eşleşmesi, doğumu, yavruların bakımı sırasında harcanan masraflara. Sizi detaylarla yormayayım daha fazla ama yavru size gelene kadar temizliği, aşılamaları, gece nöbetleri ve tükettiği mama hesaba katıldığında yavru başı 300-400 euro'luk bir harcama yapılır. Yani kısaca ortalama bir üreticiye bir ortalama kalitede tek bir dobermann yavrusunun maliyeti 1300-1400 euro'dur. Şayet üretici sadece bu işi yapıyorsa, her yıl köpeklerini showlara, yarışmalara götürüyor, röntgenlerini, kalp muyanelerini yaptırıyorsa, köpeğine karakter testleri ve eğitimleri için para ve emek harcıyorsa bu maliyetlerin rahatlıkla 2 katına çıkabileceğini söyleyebilirim.

Bir de kendi yaşam standardını ve kâr marjını %20 üzerinden eklersek, orta kalite bir dobermann yavrusunun 1500-1600 euro ile üst kalite bir dobermann yavrusunun ise 3500-4000 euro arasında değiştiğini söyleyebilirim. Bu rakamın altında alacağınız yavruların sizi hayal kırıklığına uğratacağını ya da üreticinin bir şeyler kıstığını söyleyebilirim. Elbette bu rakamı verdiniz diye de bu hizmeti ve kaliteyi alacağınızın garantisi yok, gidin, üreticiyle tanışın, yavruların bakım koşullarına bakın, maliyet düşürmek için neler yapılmış sorgulayın, hayvan refahından mı kaçılmış, yoksa maliyet düşürmek için projeler mi yapılmış vs vs.

Yazının güncelliğini koruması için Euro hesabı yaparken günlük tl maliyetleri bugünün kurundan (05 haziran 2022) euro'ya çevirdim.

Bu konuda daha detaylı bilgiyi Dobermann Yavru Seçimi adlı yazımda da bulabilirsiniz.

Beyaz Doberman fiyatları ne kadar? Nereden bulabiliriz?

Beyaz (albino) bir dobermann almamalısınız. Bu konuda daha detaylı bilgiyi Beyaz/Albino Dobermann adlı yazımda bulabilirsiniz.

Türkiye'nin en iyi doberman üreticisi kimdir?

En iyi ve popüler farklı kavramlar. Her yıl bir veya birkaç köpek tüm dünyada popüler olur, ancak dobermann'ın çizgisi bellidir, farklı yönlere doğru extreme gelişen bir yön görürseniz, oradan uzaklaşmalısınız. Örneğin ağır mastiff görüntüsü, abartılmış dar açılı göğüs kafesi gibi... Bu tarz köpekler 1-2 yıl popüler olur, sonra modası geçer. Dobermann silüeti ise kafalarda hep aynıdır, merkezdeki o görüntü çevresinde oynar tüm üreticiler. Peki en iyi üreticiyi nasıl bulacağız? En iyi üretici diye bir şey yok, iyi üreticiler var. Siz önceliklerinizi belirleyeceksiniz. Bir aile köpeği mi istiyorsunuz, eğitimi için yatırım yapacağınız bir iş köpeği mi arıyorsunuz, sağlıklı bir dost mu istiyorsunuz, showlardan showlara koşacağınız en üst kalite bir şov köpeği mi istiyorsunuz? Bu denklemde birden çok seçenek işaretlediğinizde on binlerce köpek yavrusu içinden belki 1-2 tanesinin hepsi birden olabileceğini söyleyebilirim. Bu durum maliyeti yükseltebileceği gibi yüksek potansiyelli köpeklerin yüksek bir kariyerleri olmadığında sizi mutlu etmeyeceğini de söyleyebilirim. Size uygun köpeği bulabilmemiz için bize danışabilirsiniz. Ancak alacağınız yavrunun FCI şecereli bir dobermann yavrusu olmasına özen göstermeniz, en azından asgari düzeyde ırk standardında kalma ihtimalini yükseltecektir.


Şimdi size Türkiye'de Dobermann Irk Derneği ve FCI kontrolünde yavru üreten bir kaç dobermann üreticisi sıralayacağım:

is Vesta's Progeny Dobermann Kennel: Türkiye'de KIF'a bağlı ilk üretimi yapan, kendi kan hattını oluşturmak üzerine çalışan, karakter>sağlık>anatomi sıralaması ile üretim programını ilerleten bir Dobermann üreticisi. İzmir'de yer alıyor, İzmir'de dobermann yavrusu araştıranların mutlaka tanışması gereken üreticilerden. Eğitmen ve dobermann üreticisi Oktay Gülsaçan, aynı zamanda Dobermann Irk Derneği'nin İzmir il sorumlusu. İletişim: 0555 496 96 55

Reiszade Dobermann Kennel: Antalya'da yer alan üreticimiz, Türkiye'nin en eski ve köklü kennel'larından biri. Ayrıca Şeref Bey Dobermann Irk derneği başkanı. Bu ırka gönül vermiş, hayatını adamış biri. Her yıl köpeklerini yurt içi ve yurt dışı pek çok show'a götüren değerli bir üreticimiz.

Pride of Turkey: Yine Antalya'da yer alan kıymetli üreticimiz Kadir'in dobermann kennel'ı. Yıllardır pek çok köpeği ile başarılı sonuçlar elde etmiş, yurt içinde ve yurt dışında show'lara katılan, bilinen, güvenilir üreticilerden biri.

Von Bagira: Ankara'da yer alan üretici, Türkiye'nin en bilinen showline üreticilerinden biri. Her ne kadar dernekle ve federasyonla arası açılmış ve köpeklerini yerli son zamanlarda organizasyonlarda sergilemiyor olsa da köpek almadan önce görüşmeniz gereken isimlerden.

Knights of Night Dobermann kennel: Ankara'da bulunan ve Türkiye'ye çok önemli kan hatlarını sokmuş, önemli ve değerli üreticilerimizden biri Koray Solmaz. Ankara'da dobermann arayanların ziyaret etmesini tavsiye ederim.

Debra's Shade Dobermann kennel: Yine Ankara'da yer alan üreticimiz, Türkiye'nin en eski üreticilerinden biri. Ankara'daki araştırıcıların uğraması gereken duraklardan biri.

Von Tigrina: İzmir'de yeni nesil dobermann üreticisi arkadaşlarımızdan biri. ReisZade kökenli köpekleri ile hobi amaçlı üretim yapıyor.

Satılık Secereli Dobermann Yavrusu nereden alabilirim?

Şimdi size Türkiye'de Dobermann Irk Derneği ve FCI kontrolünde yavru üreten bir kaç dobermann üreticisi sıralayacağım:

is Vesta's Progeny Dobermann Kennel: Türkiye'de KIF'a bağlı ilk üretimi yapan, kendi kan hattını oluşturmak üzerine çalışan, karakter>sağlık>anatomi sıralaması ile üretim programını ilerleten bir Dobermann üreticisi. İzmir'de yer alıyor, İzmir'de dobermann yavrusu araştıranların mutlaka tanışması gereken üreticilerden. Eğitmen ve dobermann üreticisi Oktay Gülsaçan, aynı zamanda Dobermann Irk Derneği'nin İzmir il sorumlusu. İletişim: 0555 496 96 55

Reiszade Dobermann Kennel: Antalya'da yer alan üreticimiz, Türkiye'nin en eski ve köklü kennel'larından biri. Ayrıca Şeref Şeref Dobermann Irk derneği başkanı. Bu ırka gönül vermiş, hayatını adamış biri. Her yıl köpeklerini yurt içi ve yurt dışı pek çok show'a götüren değerli bir üreticimiz.

Pride of Turkey: Yine Antalya'da yer alan kıymetli üreticimiz Kadir'in dobermann kennel'ı. Yıllardır pek çok köpeği ile başarılı sonuçlar elde etmiş, yurt içinde ve yurt dışında show'lara katılan, bilinen, güvenilir üreticilerden biri.

Von Bagira: Ankara'da yer alan üretici, Türkiye'nin en bilinen showline üreticilerinden biri. Her ne kadar dernekle ve federasyonla arası açılmış ve köpeklerini yerli son zamanlarda organizasyonlarda sergilemiyor olsa da köpek almadan önce görüşmeniz gereken isimlerden.

Knights of Night Dobermann kennel: Ankara'da bulunan ve Türkiye'ye çok önemli kan hatlarını sokmuş, önemli ve değerli üreticilerimizden biri Koray Solmaz. Ankara'da dobermann arayanların ziyaret etmesini tavsiye ederim.

Debra's Shade Dobermann kennel: Yine Ankara'da yer alan üreticimiz, Türkiye'nin en eski üreticilerinden biri. Ankara'daki araştırıcıların uğraması gereken duraklardan biri.

Von Tigrina: İzmir'de yeni nesil dobermann üreticisi arkadaşlarımızdan biri. ReisZade kökenli köpekleri ile hobi amaçlı üretim yapıyor.

Doberman sahibine saldırır mı?

Saldırmaz. Hiçbir köpek ırkı, doğuştan gelen bir karakter problemi yoksa ya da davranışları yanlış şekillendirilmediyse spesifik olarak sahibine saldırmaz. Ancak her köpeğin bazı koşullarda sahibine saldırabileceğini unutmayın. Aslında burada temel bir bakış açısı yanlışlığı var. Bu bakış açısını düzelttiğiniz zaman sorun kalmıyor. Köpek-Sahip ilişkisi yoktur, köpek-insan ilişkisi vardır. Sahiplik kavramı kölelik düzeninde olan ve başka bir canlıyı kölemiz/malımız olarak gören bir bakış açısından kaynaklanır. Köpeğe bakış açımız "sahiplik" kavramı merkezli olursa, davranışlarını da bu bakış açısıyla anlamlandırmaya çalışırız. Oysa köpek ve insan iki farklı türdür ve bu iki farklı tür insanlık tarihinin başından beri ikisinin de birbirinden fayda sağladığı bir yaşam kurgusu olan iki dost gibidir. Köpekler canları yandığında, iyi yetiştirilmediklerinde, bir şeyi korumak istediklerinde, kaçacak yerleri olmadığında ya da agresif yetiştirildiklerinde insanlara saldırabilirler. Ama bir köpek ırkının spesifik olarak kendisini yetiştiren insanlara karşı agresyonu yoktur.

Doberman kaç yıl yaşar?

Ortalama ömürleri standartta 10-12 yıl olarak belirtilse de bugün özellikle Avrupa kan hatlarında ve DCM'in çok yaygın olduğu ABD ülkelerinde maalesef ortalama yaşam süresi 3-5 yıla kadar inmiş durumda. Avrupa'da 7 yaşının üzerinde dobermann bulmak pek de kolay değil. Bilhassa köpek yavrusu alırken, ailemize yeni bir üye katıyorsak annesi babası kaç yaşında, onların anne babaları kaç yaşına kadar yaşamış, ölmüşlerse niçin ölmüşler mutlaka sorgulamalıyız.

Apartmanda dobermann bakılır mı?

Bu sizin yaşam standartlarınıza göre değişir. Eğer siz bütün gün işteyken genç ve enerjik bir yavrunun salondaki koltukta etrafa hiç zarar vermeden 8-10 saat sizi yatağında yatarak beklemesini bekliyorsanız işiniz zor demektir. Ancak doğru karakterde seçilmiş sakin ve enerjisi düşük bir yavru ve 1-2 yıllık bir emekle bu mümkün. Ancak unutmayın ki yetişkin ortalama enerji seviyesindeki bir dobermann'ın günde en az 2-3 saat egzersize ihtiyacı vardır. Yüksek enerjililerde bu 4-5 saati bulabilir. Yavru ve genç köpeklerse sık sık ama daha kısa süreli egzersizlere ve ilgiye ihtiyaç duyarlar. Yazın başında 2 aylık bir yavruyu alıp eylül ayında eve tıkmayı planlıyorsanız dobermann'dan da köpek almaktan da vazgeçin. Köpek yetiştirmek en az 2 yıllık bir süreçtir.
Hazırlayan: 
Oktay Gülsaçan
İzmir

24 yorum

 1. baya bilgilendiriciydi. teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okuduğunuz ve yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.

   Sil
 2. bu kadar yazıyı okuduktan sonra teşekkür etmemek olmaz , teşekkür ederim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım faydası olmuştur, yorumunuz için teşekkürler.

   Sil
 3. Harika bi yazı olmuş. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 4. tesekkurler bılgıler ıcın

  YanıtlaSil
 5. Elinize sağlık. Çok bilgilendiriciydi, çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 6. çok teşekkür ederim bilgilerndirici bir yazı olmuş

  YanıtlaSil
 7. Cok ayrıntılı , açıklayıcı bır tanıtım yapdınız , merak ettığim her konuda bilgi sahibi oldum tşk ,
  ISTANBUL ÇATALÇA DA ÇİFTLİĞİMİN BAHÇESINE BAKMAK SEVMEK İÇİN HEDIYE OLARAK BIR veya BİRÇİFT TOBERMAN ALMAK ISTERIM

  YanıtlaSil
 8. Birgün mutlaka Doberman egitimi alip ,güzel bir yavru alacam

  YanıtlaSil
 9. Bilgilendindirdiginiz icin tesekkurler

  YanıtlaSil
 10. Eline sağlık dostum çok faydalı bir yazı olmuş

  YanıtlaSil
 11. elinize sağlık

  YanıtlaSil
 12. Çok faydalı bilgiler, teşekkürler.

  YanıtlaSil
 13. Yanıtlar
  1. Eğitimine yeterli özeni gösterirseniz ilk köpek olur. Sonuçta bir köpeğin ömrü en az 10-15 yıl olacak diye sahipleniyoruz, daha kolay diye başka bir ırka yöneldiğimizde 15 yıl sonra yine dobermann için hazır olmuş sayılmayız çünkü her köpek birbirinden farklıdır. Her biri ayrı bir maceradır. Hayaliniz dobermannsa, dobermannla başlamalısınız.

   Sil
 14. evet güzel bilgilendirme teşekür ederim

  YanıtlaSil
 15. Teşekkür ederim bilgiler çok öğreticiydi

  YanıtlaSil

Error 404

The page you were looking for, could not be found. You may have typed the address incorrectly or you may have used an outdated link.

Go to Homepage