İzmir Köpek Eğitimi - Vesta Pet Services

İzmir Köpek Eğitimi & Köpek Oteli

İzmir Köpek Eğitimi & Köpek Oteli

İzmir Köpek Eğitimi - Vesta Pet Services


Vesta Köpek ve Sahip Eğitimi olarak tüm İzmir'de köpek eğitimi ve sahip eğitimi alanlarında sizlere destek veriyor; Vesta Köpek Oteli ile köpeklerinize ev sahipliği yapıyor, Bornova'da bulunan Vesta Veteriner Kliniği'mizle de hayvan sağlığı alanında "Sizinki gibi bir aile..." sloganıyla Vesta Pet Services olarak hizmet vermekteyiz. 

2006 yılında Ankara'da başlayan yolculuğumuz, 2010 yılından beri İzmir'de köpek ve sahip eğitimi programları ile devam ediyor.

Size ve köpeğinize en uygun eğitim programını belirliyor, köpeğinizin sizinle uyum içinde yaşaması için 15 yılı aşkın süredir profesyonel olarak hizmet veriyoruz. 

Yavru Köpek Eğitimi Programı
Ev ve Aile Köpeği Eğitim Programları,
Temel İtaat Eğitimi Programları
İleri İtaat Eğitimi Programları,
Sosyal Köpek Sınavı (SKS) Eğitimi Programları,
Toplumsal Yaşama Uyum Sınavı (TYS) Eğitimi Programları,
Refakat Köpeği (BH) Sınavı Eğitimi Programı,
Yalnızlık Anksiyetesi, Agresyon, Korku vb. Davranış Bozukluğu Terapi Çalışmaları,
Koruma Köpeği Sınavı (IGP/IPO/ScHH) Eğitimi Programları,
Mantrailing (Koku Takibi) Sınavları Eğitimi Programları
ZTP/Körüng Damızlık Testleri Programları
Köpek Eğitmenliği Programları

... olmak üzere köpek ve sahip eğitimi alanlarında köpek sahiplerimize online, birebir özel dersler, konaklamalı eğitimler ya da grup dersleri ile hizmet veriyor, hali hazırda mesleğini icra etmekte olan köpek eğitmenlerinin kendilerini geliştirmeleri ya da mesleği öğrenmek/köpek eğitmeni olmak isteyen kişilere workshoplar, danışmanlık, sektörel mentörlük ya da mesleğe giriş eğitimleri veriyoruz.

Köpek eğitimine doğru zamanda, doğru kişilerle, doğru yöntemlerle başlamak hayalinizdeki köpeğe yaklaşmanız için izlemeniz gereken yol haritanızda çıkış noktanız olmalıdır. Eğitmeniniz asla sadece köpeğinizin eğitmeni olmamalıdır, aynı zamanda sizin eğitmeniniz, akıl hocanız olmalıdır. Bunun için de gerekli donanıma ve tecrübeye sahip olmalıdır. Bazen çok yetenekli köpek eğitmenlerinin, bildiklerini aktarma konusunda maalesef ne kadar yeteneksiz olduklarını gözlemliyoruz. Bu da, onların ne kadar başarılı köpek eğitmenleri olduklarını maalesef gizliyor. Siz bir eğitmenden ne bekliyorsunuz önce onu kafanızda netleştirmelisiniz. 


Köpek sahiplerinin sorunlarını içinden çıkılmaz hale getiren yanlış, genellikle köpeğiyle sorun yaşamaya başladıktan, o sorun içinden çıkılması zor hale geldikten, başka başka sorunları tetikledikten sonra, son çare olarak profesyonellerden destek almaktır. Eğitim konusunda ne kadar erken bilgi sahibi olmaya başlarsanız, köpeğinizi o kadar hatasız yetiştirirsiniz. Fakat maalesef toplum olarak "eğitim yaşı" denen bir yanılgı içine düşmüş durumdayız ve köpekler bebeklik aylarını yanlış bir sürü deneyimle ya da deneyimsizlikle geçirdikten sonra profesyonellere ulaşıyoruz.

Daha sonra da bir eğitim çiftliğine yollayıp, sorunların çözülmesini ya da elinde sihirli değneği ile bir köpek eğitmeninin gelip bizim köpeğimizi düzeltmesini bekliyoruz. Ne var ki çiftliklerde örneğin itaat eğitimi kapsamında söz dinlemeyi öğretiyorlar, fakat köpeğiniz zaten "sizin sözünüzü dinlememesi gerektiğini" çoktan öğrenmiş durumda. Bu yüzden sizin, köpeğinizi idare etmeyi, onun dünyayı nasıl gördüğünü ve davranışlarını nasıl yönlendireceğinizi, yani onu nasıl eğiteceğinizi en kısa zamanda öğrenmeniz gerekiyor. İşte tam bu nokta profesyonellerden yardım alma zamanı. 

Peki hangi profesyonellerden? İhtiyacınız olan kim? Ne zaman? Ne kadar?
Şunu unutmayın, birinin çok iyi köpek eğitebiliyor olması, onun sizinle uyum içerisinde çalışabileceği, bildiklerini size doğru ve kolayca aktarabileceği anlamına gelmez. Şimdi önce, -eğer hâla okumadıysanız- Köpek Eğitmeni Nasıl Bulunur? - 1 ve Köpek Eğitmeni Nasıl Bulunur? - 2 adlı yazılarımı okumanızı öneriyorum. Daha sonra aşağıda benim ve ekibimin çalışma yöntem ve programlarını inceleyip sizin için neyin uygun olduğuna karar vermekte ilk adımı atabilirsiniz.

- Köpek almaya karar verme aşamasından başlayıp,
- Köpeğinizle birlikte yaşayacağınız tüm aşamalarda danışmanlık hizmetlerimizden; 
- Köpeğinizin sosyalizasyonu, 
- Eğitimi ya da 
- Rehabilitasyonu için size göre düzenlenmiş programlarımızdan ya da 
- Butik otelimizden  ve hatta


- Vesta Veteriner Kliniği'mizden yararlanabilirsiniz.Peki Nedir Size Sunduğumuz Eğitim Hizmetleri?

1. Bire Bir Köpek Eğitimi (Köpek Sahibi Eğitimi)Köpek sahibi eğitimi, köpek sahibinin köpeğinden hiç ayrılmadan, köpeği ile birlikte pedagojik formasyonu olan uzman bir eğitmenden teorik ve pratik destek alarak kendi köpeğini eğitmesi ya da köpeğinin eğitim sürecinde haftalık ziyaretlerle köpek eğitiminde teorik ve pratik bilgi sahibi olmasını; böylece eğitimin her aşamasında bulunmasını ve kendi köpeğini eğitebilecek teorik ve pratik donanıma sahip olmasını kapsar. Aslında köpek-insan ilişkisinde "sahip" sözcüğünü kullanmaktan hoşlanmıyoruz. Sitemizde ya da yazılarımızda "sahip" sözcüğünü gördüğünüz her yere "aile" sözcüğünü gözünüzde canlandırın. Çünkü biz sahip sözcüğünü "sahip çıkmak" manasında kullanmayı tercih ediyoruz. Köpek-insan ilişkisini de kölelik üzerinden değil, iki farklı türün ortak iletişimi öğrenmesi ve birbirini yönlendirmesi olarak değerlendiriyoruz.

Eğitim, yeri ve zamanlarını beraberce belirleyeceğimiz bir program eşliğinde beklentileri karşılayacak biçimde esnetilerek yapılır. Bu eğitimler evinizde, eğitim merkezimizde, ya da köpeğinizle birlikte hangi ortamları paylaşıyorsanız oralarda gerçekleştirilebilir. Sizden hiç ayrılmadan gerçekleştirildiğinde evde ya da yerinde eğitim, köpeğiniz bizim misafirimiz olduğunda ise sahip eğitimi destekli konaklamalı eğitim olarak da adlandırılabilir. 

İzmir'de olmayan ya da daha ekonomik çözümlere yönelmek isteyen köpek sahipleri ise online sahip eğitimi programlarına yönelebilir. Hemen hemen her online programımızın, köpek sahiplerimizle bire bir çalışacağımız workshop hediyeleri vardır. Böylece bu hakkını tek başına başaramadığı noktalarda kullanarak gereksiz ödeme yapmaktan kurtulmuş olur.


Ne yazık ki şimdilik İzmir'in çeşitli bölgeleri (Bornova, Karşıyaka, Mavişehir, Bostanlı, Narlıdere, Sahilevleri, Yelki, Urla, Güzelbahçe, Çeşme, Alaçatı, Kemalpaşa, Buca, Gaziemir, Çiğli) haricinde bire bir eğitim hizmeti için çıkamıyoruz, ancak eğitim merkezimize misafir olabilir ya da teorik eğitimlerimize online olarak katılabilirsiniz.

Köpek sahibi eğitimleri temelde esnektir, kaç saat, ne kadar süreceği, yöntemin doğası gereği değişkendir. Ancak yine de bir nebze olsun açıklığa kavuşturmak için İzmir'de, köpek sahiplerimizin genel olarak tercih ettikleri bazı programların listesini veriyoruz.

Sahiple Köpek Eğitimi'nin ne olduğu hakkında daha detaylı bilgi için lütfen ilgili yazıyı okuyunuz.


Köpek Eğitim Programlarımız

Köpek Dünyasına Giriş 101 - 102

Bu eğitim programımız, köpek sahiplenmeye karar verme aşamasındaki ya da yeni sahiplenmiş hayvanseverler için çok uygun bir eğitim programıdır. Hayatını bir köpeğe açacak herkesin dört saatini ayırıp bu bilgileri edinmesini tavsiye ediyorum. Doğru bir başlangıçla, potansiyel sorunları daha doğmadan ortadan kaldırabilirsiniz.

Köpek Dünyasına Giriş eğitim programımızın tamamını uzaktan (online) alabilirsiniz.

Bu programımızda 3 CANLI Soru-Cevap (online) etkinliği ve Birebir online ya da yüz yüze 1 saat danışmanlık ücretsizdir.

Yüz yüze Danışmanlık, İzmir Bornova'daki ofisimizde, Veteriner Kliniğimizde ya da Kemalpaşa'daki Köpek Eğitim Merkezimizde verilmektedir.

Hangi ırkı almalıyım? Saf kan bir köpek mi bana uygun yoksa melez bir köpek mi?" Köpeğinizden beklentilerinize, yaşam standartalarınıza göre size uygun köpeğin belirlenmesi.
Kaç aylık bir köpek bana daha uygun? Yavru mu edinmeliyim, yoksa yetişkin mi? Avantaj ve dezavantajları neler?
Dişi bir köpek mi ben ve ailem için daha uygun olur, yoksa erkek mi? Avantaj ve dezavantajları nedir?
Karakter nedir, mizaç nedir? Köpeklere mizaç testi nasıl yapılır? Hangi yavruyu seçmeliyim?
Köpeğimizden beklentilerimiz ne olmalı? Gerçekçi olup imkansızı başarabilir miyiz?
Tanışma nasıl olmalı?
Köpeğin eve geldiği ilk gün nasıl olmalı?
Klasik koşullanma, edimsel koşullanma, sosyalizasyon gibi çok önemli konuları içerir. 
Anatomi Uzmanından Köpek Sahipleri İçin Köpek Anatomisine Giriş 
Uzm. Veteriner Hekim'den Sağlık ve Bakım Hakkında Genel Bilgiler 
Uzm. Veteriner Hekimden Köpek Beslenmesi Üzerine
Uzm. Veteriner Hekimden Aşılar, Aşılama Takvimleri Üzerine 
Şecere, Şecereli Köpek, Şecere Okumak ve Unvanlar
Bana en uygun köpeği nereden bulabilirim?
Uzm. Vet. Hekimden Köpek Endo-Ekto Parazitleri ve Antiparaziter Mücadele
Yaygın Kullanılan Eğitim Araç ve Gereçleri
Oyunlar, oyuncaklar, oyuncak seçimi
Köpeğimize Tuvalet Alışkanlığının Kazandırılması
Yavru Köpeği Yalnızlığa Alıştırma
Dernekler, federasyonlar, Irk Standartları Yarışmaları ve Eğitim Sınavları
Köpek Sahiplerinin Hukukî Sorumlulukları

Yavru Köpek Yetiştirme Programı 101

Köpeğinin yavruluğunu en az sorunla atlatan köpek sahipleri, bu süreçte öğrenecekleri bilgilerden ömürleri boyunca faydalanacakları ve problemleri henüz büyümeden çözecekleri için köpekleriyle ilişkileri de daha kuvvetli olacaktır. Unutmayın, köpeğin hayatındaki en kritik zaman, 4 aya kadar olan sosyalizasyon dönemidir.

Köpeğiniz eve girdiği andan itibaren ona nasıl davranmanız gerektiğini, onunla düzgün bir ilişki kurmanız için gerekenleri temel alan bir programdır.

 • - Köpeğinizle doğru iletişim kanallarını kullanmanızı,

 • - İyi bir lider olmanız için gereken teorik bilgileri,

 • - Tuvalet alışkanlığının doğru kazandırılmasını,

 • - Isırma, kemirme, üzerine atlama, ağlama, havlama gibi karşılaşmanızın muhtemel olduğu problemlerin önlenmesini,

 • - Yavrunun sosyalizasyonunu,

 • - Karakterinin geleceğe yönelik modifikasyonunu ve

 • - Temel bazı komut ve kuralların öğretilmesini içerir.

* Köpeğinin yavruluğunu en az sorunla atlatan köpek sahipleri, bu süreçte öğrenecekleri bilgilerden ömürleri boyunca faydalanacakları ve problemleri henüz büyümeden çözecekleri için köpekleriyle ilişkileri de daha kuvvetli olacaktır. Unutmayın, köpeğin hayatındaki en kritik zaman, 4 aya kadar olan sosyalizasyon dönemidir.

Yavruluktan Yetişkinliğe: Köpek Yetiştirme Programı 101Temel Köpek Eğitimi 101

Sıklıkla köpek eğitimi sektöründe temel itaat eğitimi olarak bilinen program bu programdır. Hâla okumadıysanız "Temel İtaat Eğitimi Nedir?" başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ediyorum. Program, köpek ve insan (sahip) arasındaki ilişkinin düzenlenmesini, kişinin doğru iletişim kurmasını öğrenmesini, doğru beden dili ve ödül kullanımını, genel köpek davranışlarını, temel köpek eğitim kuramlarını, köpeğe, otur, yat, izle, bekle, aferin, yerine sözcüklerinin öğretilmesini, sevk kayışlı yürüyüşü ve KIF/KÖPED tarafından düzenlenen Sosyal Köpek Sınavı'na hazırlığı kapsar.

Ailesine yeni bi̇r üye katmış ya da katmak, köpeği̇ne temel davranışları öğretmek i̇steyen herkes i̇çi̇n hazırlanmış bi̇r eği̇ti̇m programıdır. Henüz almadıysanız Köpek Dünyasına Gi̇ri̇ş 101 ve 102 eği̇ti̇mleri̇ni̇ de almanızı öneri̇yoruz.

Temel Köpek Eğitimi 101 Programımızın teorik ve pratik bölümleri bulunmaktadır.

Teorik bölümler online, pratik bölümler ise İzmir'de bulunan eğitim merkezimizde ya da farklı illerde workshoplar şeklinde verilecektir.

Sık Kullanılan Eğitim Araç ve Gereçleri 
Örneklerle Klasik Koşullanma 
Örneklerle Edimsel Koşullanma 
Köpeklerin İhtiyaçlar Hi̇yerarşisi
Öğrenmeyi Etkileyen Faktörler 
Premack İlkesi
Sosyalizasyon
Köpekle Doğru Oyun Oynama
"Aferin" ve "Hayır" Sözcüklerinin Öğretilmesi 
"Otur" 
"Yat" 
"Bekle" 
"Gel" 
"Yeri̇ne" 
"İçeri̇/Box" 
davranış kalıplarının öğretilmesi
Sevk Kayışıyla Yürüyüş
KIF/KÖPED Sosyal Köpek Sınavı'na Hazırlık

konularını kapsar.

Temel Köpek Eğitimi 102

Temel Köpek Eğitimi 102 programı, köpekleriyle birlikte toplum içerisinde uyum içinde yaşamak isteyen köpek sahiplerine yönelik bir temel eğitim programıdır. Eğitimin, Toplumsal Yaşama Uyum Sınavı adı verilen bir sınavla ulusal hakemlerce ölçme ve değerlendirmesi yapılır ve başarılı olan köpeklere ve idarecilerine 18 ay geçerli olacak ulusal sertifikaları verilir. 

Toplumsal Yaşama Uyum Sınavı, köpeklerin toplum içinde rahatsız olmadan ve çevreye rahatsızlık vermeden yaşamaları için KÖPED (Köpek Eğitmenleri Derneği) ve KIF (Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu) tarafından geliştirilmiş 3 basamaklı, 4 aşamalı ulusal bir köpek eğitim sınavıdır.

Temel Köpek Eğitimi 102 programında, köpek ve idarecisi (sahibi) TYS'nin birinci basamağı olan TYS - I'e hazırlanır. 

Eğitim programı;

Çeşitli sosyalizasyon basamaklarını
Sevk kayışı ile doğru yürüyüş,
Taranma, ağız kontrolü, kucakta taşınma gibi çeşitli muayene ve müdahale egzersizlerini
Kafes/Çanta içine girme gibi güvenli seyahat ürünlerinin köpeğe doğru tanıtılmasını,
Araca binme, araçtan inme, araçla seyahat gibi günlük yaşam egzersizlerini,
Restaurant/Cafe vb ortamlarda köpeğin davranışlarını,
"Otur", 
"Yat", 
"Bekle", 
"İçeri/Dışarı", 
"Yerine",
"Gel", 
"Uzun Süreli Yat/bekle" davranışlarını,
"At-Getir" ya da "çekiştirmece" oyunlarından birini,
Çim biçme makinesi, kırıcı, koşan insanlar, bisiklet, el arabası, valiz, taşıtlar, yabancı insanlarla konuşma, farklı sesler, şemsiye, kulaklık, şapka, farklı üniformalar gibi günlük hayatta karşımıza çıkabilecek farklı görsel ve işitsel uyaranlara sosyalizasyon egzersizlerini ve
TYS sınavının teorik kısmını (TYS Temel Bilgiler Kitapçığı) kapsar.

"Temel Köpek Eğitimi 102" programının detaylı PDF'ini buradan indirebilirsiniz.

Toplumsal Yaşama Uyum Sınavı (TYS) ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.
-

Temel Köpek Eğitimi 103

Temel Köpek Eğitimi 103 programı da Temel Köpek Eğitimi 102 programı gibi Toplumsal Yaşama Uyum Sınavı'na hazırlık eğitim programıdır ancak bu kez sınavın ikinci zorluk basamağı olan TYS II'ye hazırlık yapılır. TYS I ile TYS II arasındaki fark, TYS I'de sınavdaki her bölümdeki her basamaın sonunda ödül kullanılabilirken, TYS II'de yalnızca her bölümün sonunda ödül kullanılabilir.

Eğitim programı,

Çeşitli sosyalizasyon basamaklarını
Sevk kayışı ile doğru yürüyüş,
Taranma, ağız kontrolü, kucakta taşınma gibi çeşitli muayene ve müdahale egzersizlerini
Kafes/Çanta içine girme gibi güvenli seyahat ürünlerinin köpeğe doğru tanıtılmasını,
Araca binme, araçtan inme, araçla seyahat gibi günlük yaşam egzersizlerini,
Restaurant/Cafe vb ortamlarda köpeğin davranışlarını,
"Otur", 
"Yat", 
"Bekle", 
"İçeri/Dışarı", 
"Yerine",
"Gel", 
"Uzun Süreli Yat/bekle" davranışlarını,
"At-Getir" ya da "çekiştirmece" oyunlarından birini,
Çim biçme makinesi, kırıcı, koşan insanlar, bisiklet, el arabası, valiz, taşıtlar, yabancı insanlarla konuşma, farklı sesler, şemsiye, kulaklık, şapka, farklı üniformalar gibi günlük hayatta karşımıza çıkabilecek farklı görsel ve işitsel uyaranlara sosyalizasyon egzersizlerini ve
TYS sınavının teorik kısmını (TYS Temel Bilgiler Kitapçığı) kapsar.
"Temel Köpek Eğitimi 102" programının detaylı PDF'ini buradan indirebilirsiniz.

Toplumsal Yaşama Uyum Sınavı (TYS) ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.


İleri Köpek Eğitimi 101

İleri Köpek Eğitimi 101 programı, köpeği ile uzun süre ödül kullanmadan toplumsal yaşamda uyum içerisinde var olabilmek isteyen köpek sahipleri içindir.

Programa yalnızca TYS II sınavını başarı ile geçmiş ve sertifikası halen geçerli köpekler ve idarecileri ya da TYS I ve II eğitimlerini tarafımızdan almış hayvan sahiplerimiz katılabilir.

Bu programımız, köpeği ile TYS III sınavına hazırlanmak ya da TYS IV ünvanını almak isteyen köpek idarecileri içindir. TYS III'te idareci sınav sonuna kadar ödül kullanamaz, sınav süresince de beden dili ya da sesli sinyallerden birini seçip kullanmak zorundadır. Çok fazla sinyal kullanımı bu sınavda istenmez.

TYS IV'te ise köpek, en az 36 aylık olmalı ve TYS III belgesini aldığı kişiden farklı biriyle (en az 18 ay sonra) yeniden TYS III sınavına katılarak başarılı olduğunda bu ünvanı almaya hak kazanır. TYS IV ünvanı (sertifikası) almış bir köpek, toplumsal yaşamda pek çok farklı senaryoya karşı eğitilmiş, sosyalleştirilmiş, bu eğitimi en az 2 kez farklı yaşlarında kontrol edilmiş, yetişkin ve iyi yetiştirilmiş bir köpek ve bilinçli bir köpek sahibine işaret eder. Bu ünvanı almış köpeklerin topluma rahatsızlık vermeleri ya da toplum içerisinde köpekleriyle birlikte var olurken rahatsız olmaları olasılığı çok düşüktür.

Eğitim programı,

Çeşitli sosyalizasyon basamaklarını
Sevk kayışı ile doğru yürüyüş,
Taranma, ağız kontrolü, kucakta taşınma gibi çeşitli muayene ve müdahale egzersizlerini
Kafes/Çanta içine girme gibi güvenli seyahat ürünlerinin köpeğe doğru tanıtılmasını,
Araca binme, araçtan inme, araçla seyahat gibi günlük yaşam egzersizlerini,
Restaurant/Cafe vb ortamlarda köpeğin davranışlarını,
"Otur", 
"Yat", 
"Bekle", 
"İçeri/Dışarı", 
"Yerine",
"Gel", 
"Uzun Süreli Yat/bekle" davranışlarını,
"At-Getir" ya da "çekiştirmece" oyunlarından birini,
Çim biçme makinesi, kırıcı, koşan insanlar, bisiklet, el arabası, valiz, taşıtlar, yabancı insanlarla konuşma, farklı sesler, şemsiye, kulaklık, şapka, farklı üniformalar gibi günlük hayatta karşımıza çıkabilecek farklı görsel ve işitsel uyaranlara sosyalizasyon egzersizlerini ve
TYS sınavının teorik kısmını (TYS Temel Bilgiler Kitapçığı) kapsar.
"İleri Köpek Eğitimi 101" programının detaylı PDF'ini buradan indirebilirsiniz.

Toplumsal Yaşama Uyum Sınavı (TYS) ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.


İleri Köpek Eğitimi 102


Bu eğitim programı, genellikle toplumda ileri itaat eğitimi olarak bilinen davranış kalıplarını içerir. Hala okumadıysanız, "İleri İtaat Nedir?" başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Bu eğitim programımız köpeği ile IGP gibi köpekli sporlara yönelecek ya da iş köpeği sınavlarına hazırlanacak ya da uluslar arası geçerlilikte refakat köpeği sertifikası almak isteyen köpek sahipleri ve idarecileri içindir ve köpek ve (istenirse) idarecisi BH sınavına hazırlanır.

"İleri Köpek Eğitimi 102" eğitim programının detaylı PDF'ini buradan indirebilirsiniz.

BH Testi ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız.


Nosework Köpek Eğitimi 101

Nosework Köpek Eğitimi 101 programımız, köpeği ile çeşitli burun egzersizleri yaparak onu mental açıdan meşgul ve mutlu etmek isteyen köpek sahipleri için kurgulanmış bir başlangıç eğitim programımızdır.

Nosework (burun egzersizi) çalışmaları davranış problemleri ile ilgili çözüm olarak sunulan, yüksek enerjili köpeklerin mental egzersiz ihtiyacını karşılamak amacıyla yurtdışında yaygın olarak yapılan çalışmalardır.

"Nosework Köpek Eğitimi 101" eğitim programının detaylı PDF'ini buradan indirebilirsiniz.


Mantrailing Köpek Eğitimi 101

Köpeği ile koku takibi (Mantrailing) çalışmalarına başlamak isteyen ya da 2. basamaktan devam etmek isteyen köpek sahipleri için hazırlanmış bir programdır.

Ulusal düzeyde Mantrailing I ve II sınavlarına hazırlığı kapsar.

Mantrailing çalışmaları, aynı zamanda köpeği ile hem mental hem de fiziksel egzersiz yapmak isteyen, bilhassa davranış problemleri gösteren köpeklere sıklıkla tavsiye edilmektedir.

"Mantrailing Köpek Eğitimi 101" eğitim programının detaylı PDF'ini buradan indirebilirsiniz.


IGP Köpek Eğitimi 101

IGP ya da bilinen IPO, SchH (SchuztHund) gibi eski isimleriyle, tüm dünyada Koruma Köpeği yetiştirme sınavlarıdır. Bir spor olarak IGP, İz takibi, İtaat ve Koruma fazlarından oluşur ve dünyada iş/spor köpekleri arasında oldukça saygın bir yeri vardır.

Bu eğitim programı, IGP I sınavına yönelik olarak hazırlanmıştır. 

Dobermann, Boxer, Alman Çoban Köpeği, Rottweiler, Malinois, Dutch Shepherd gibi pek çok ırkın severek yaptığı bir spor dalıdır.

"IGP Köpek Eğitimi 101" eğitim programının detaylı PDF'ini buradan indirebilirsiniz.


Ev ve Aile Köpeği Eğitmenliği Programı

Köpek eğitmenliği, yaygın olarak bir bütün olarak görülür. Oysa köpek eğitimi dendiğinde gerçekte birçok farklı branş ve eğitim vardır. Görev köpekleri, spor köpekleri, ev ve aile köpekleri ve destek köpekleri olarak 4 ana branş ve bunların altında Arama Kurtarma, Koruma, IGP, Dedektör, Kalabalık Kontrol, agility, frizbee... Ve hatta bunlar da kendi altında patlayıcı, narkotik, çığ arama, enkaz arama, doğa arama... Daha da bölersek Mantrailing (koku takibi), alan arama.... diye git gide branşlara ayrılan bir dünyadır köpek eğitimi. Oysa internete girdiğinizde birçok köpek eğitmenliği kursu görmüşsünüzdür! Sadece tek bir kursla tüm bunları ya da bunlardan herhangi birini öğrenmeniz mümkün değildir.

Bu program, Ev ve Aile Köpekleri Eğitmenliği kapsamında, dünyada yaygın olarak PET olarak bilinen, kişilerin kendileri ve aileleri için edindikleri, sosyal ortamlarına rahatlıkla adapte edebildikleri, bir ev ve aile ortamında yaşayan, kendisinden özel görevler ve yetenekler gerektirmeyen ama aslında birçok farklı beklentiyi ve durumu karşılaması ve tolere etmesi gereken bu köpeklerin eğitimiyle ilgili eğitmenlerin ya da eğitmen adaylarının teorik ve pratik olarak donanımlı hale gelmesini amaçlar.

Bu nedenle de oldukça kapsamlı ve uzun süreli bir program olarak tasarlanmıştır. Eğitmenin ya da köpek eğitmeni adayının uzun süren teorik ve pratik eğitimlerini kapsar.
Davranış Bozukluklarının Giderilmesi (Rehabilitasyon)

Çoğu köpek sahibi, itaat eğitimleriyle davranış bozuklarının giderileceğini düşünür. Oysa bu sık yapılan hatalardan biridir. 

- Yetişkin bir köpeğin kemirme sorunu, 
- Tuvaletin problem hâline gelmesi, 
- Silah (yüksek ses) korkusu
- Sürekli havlama, 
- Agresyon
- Isırma, 
- Yalnızlık sendromu, 
- Korku gibi istenmeyen duygu ve davranışların çözümü genellikle itaat eğitimiyle yani komutlarla alakalı değildir. 

Bunlar, köpek sahibinin yanlış davranışı ya da bazı talihsizlikler sonucu köpeğin sonradan kazandığı; bazen de fiziksel, genetik aktarımla doğuştan gelen davranışlardır ve genellikle köpek ile sahibinin, toplumla ilişkisini zedeler.


  Genel hatlarıyla rehabilitasyon süreci;

 • - İstenmeyen davranışların sebebinin belirlenmesini,

 • - Sahip - köpek ilişkisinin düzenlenmesini,

 • - Köpeğin ve sahibin yaşam koşullarının yeniden düzenlenmesini, 

 • - Köpeğe doğru davranış şeklinin öğretilmesini,

 • - İstenmeyen davranışların ortadan kalkmasını kapsar


Rehabilitasyon süreci, köpeğin problemine ve sahibin beklentilerine göre düzenlenir. Bu nedenle genelgeçer bir süresi ve seansı yoktur. İhtiyacınıza göre kimi zaman 1 seans, kimi zaman haftalar veya aylar süren seanslar alabilir.

Size Özel Programlar

Özel programlar; siz ve köpeğinize özel, istekleriniz doğrultusunda düzenlenmiş özgün programlardır. 

- Problemlerinize, beklentilerinize göre bir program çıkarılır ve takip edilir.

 • - Köpek eğitimi konusunda farklı seviyelerde teorik ve pratik bilgi,

 • - Yeni komutların öğretilmesi, 

 • - Trick (Numara) öğretilmesi,

 • - Bilinen komutların nizami ve istekle yapılması,

 • - Sahip-köpek ilişkisinin düzenlenmesi,

 • - Davranış bozukluklarının giderilmesi,
 • vb. istek ve taleplerin kombine biçimde verilmesi amacıyla kullanılır.


Yavru Sınıfı (Grup) EğitimleriBelirli dönemlerde, İzmir içinde ve çevre il/ilçelerde belirli yaş grupları için açtığımız eğitimlere katılabilir, hem köpeğinizin sosyalizasyonuna devam edebilir, hem de bol çeldiricili ortamda eğitim verme şansını yakalayabilirsiniz. Grup eğitimlerinin konuları aşağı yukarı bellidir ve grubun büyüklüğüne göre bir ya da iki eğitmen tüm grupla ilgilenir. Dersler hem teorik hem de  pratik olarak uygulanır. Eğitim programlarının güçlü ve kuvvetli yönlerini kıyaslamak için eğitim programlarının kıyaslandığı Köpek Eğitmeni Bulmak 1 adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Sınıf Eğitimi Kapsamındaki Programlar 

a) Yavru Köpek Eğitim Sınıfı

b) Temel Eğitim Sınıfı (SKS, TYS I, TYS II Seviyesi)

c) İleri Eğitimi Sınıfı (TYS III, TYS IV ve BH Seviyesi)İletişim: 


Oktay Gülsaçan
0555 496 96 55

Vesta Evcil Hayvan Eğitim Bakım Sportif Faaliyetler San ve Tic LTD ŞTİ
Kazımdirik Mah. 367/7 Sokak No: 14/1 Avcılar Effect B.109 Bornova/İZMİR

Vesta Köpek Eğitim Merkezi & Köpek Oteli
Gökyaka Mah. Gökyaka Kümeevler Cad. No: 400 Kemalpaşa/İZMİR

Vesta Veteriner Kliniği
Kazımdirik Mah. 367/7 Sokak No: 14/1 Avcılar Effect B.110 Bornova/İZMİR
Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Error 404

The page you were looking for, could not be found. You may have typed the address incorrectly or you may have used an outdated link.

Go to Homepage