VESTA

İzmir Köpek Eğitimi & Köpek Oteli

İzmir Köpek Eğitimi & Köpek Oteli

VESTA

Vesta Eğitim ve Rehabilitasyon Hizmetleri'nin adını aldığı sevgili köpeğim Vesta'yı siz diğer köpekseverlere tanıtmak istiyorum.


Vesta, 12 Haziran 2006 - Antalya doğumlu dişi bir Dobermann. Nurhan Kale'nin ABD'den getirdiği köpeği Arex ile Kontes'in eşleşmesinden doğan 16 kardeşten biri. 


Annesi Kontes'in genç ve tecrübesiz olması, kardeş sayısının fazla olmasının üstüne bir de anne sahibinin bilinçsizliği eklenince; Vesta'yı, planladığımız tarihten 2 hafta kadar daha erken almak zorunda kaldık. Yavrular yeterli ve dengeli beslenememiş, olması gerekenden çok daha zayıf kalmışlardı. Bu nedenle anne yanında 2 hafta kalmasını planladığımız köpeğimizi 42. gününde annesinden Ankara'ya getirdik. Böylece Antalya'da hayatına başlayan Vesta, Ankara'da ilk eğitimlerini almaya başladı.

Vesta, sürekli iş yapma hırsıyla yanıp tutuşan, çok hareketli, öğrenmeye çok yatkın ve fakat bir o kadar da dominant bir dişiydi. Ona özel uyguladığımız eğitim programı ile 1 yaşına bastığında, pek çok komutu sektirmeden yerine getiren, genç, dinamik, itaatkâr ve istekli bir köpek olmuştu bile.

Daha sonra Vesta'yı hocam Yaman Ersel Yıldırım'la birlikte, BH testine ve sonrasında IRO Arama Kurtarma Sınavları'na hazırladık ve 15 ayını doldurduktan kısa bir zaman sonra 15-16 Aralık 2007 tarihinde AÇKSD'nin Antalya'da düzenlediği, FCI hakemi Josef Ostertag'ın hakemliğindeki İş Köpekleri Sınavı'nda ilk olarak eğitimini sınama fırsatı yakaladık. Sınavı 56/60 puanla, başarıyla (aynı zamanda en yüksek puanla) tamamlayan Vesta; böylece Türkiye'nin ilk ve halen tek BH (refakat köpeği) sertifikalı dişi Dobermann'ı oldu.

Bir iş köpeği olarak Vesta, bugüne dek katıldığı tüm organizasyonlarda hakemler, profesyonel köpek eğitmenleri ve hayvan sahiplerince karakteri ve iş gücü takdir edilen, hırsı ve eğitilebilirliği oldukça yüksek bir Dobermann'dır.


11-12 Nisan 2009 tarihinde LİDAM'ın İstanbul'da organize ettiği IRO (Uluslarası Arama-Kurtarma Köpekleri Organizasyonu) Uluslararası arama - kurtarma köpekleri görev yeterlilik sınavına FL-A (Açık arazi kurtarması) dalından girdik. Bu vesileyle bu zor sınava katılan ilk Türk Dobermann'ı olan Vesta'yla, sınav öncesi yaşanan bazı sağlık problemleri dolayısıyla olması gerekenden 3'er puan düşük alarak İtaat ve Çeviklik testinden başarısız olduk. Açıkçası 60 günlükten 2 yaşına değin her gün onlarca kez aynı komutları sektirmeden yapan köpeğimin, arka bacaklarında bir gün öncesinin aşırı yüklenmesi sonucu hamlık meydana gelebileceğini bu nedenle de komutları yerine getiremeyeceğini benden çok daha tecrübeli hocam Ersel de, ben de, ekibin diğer üyeleri de hesap edememişti. Netice itibariyle sınavın itaat ve çeviklik bölümlerinden her şeye rağmen ucu ucuna kaldığımızı söyleyebilirim. Yine de bu zorlu sınava katılabilmek dahi pek çok kişi tarafından ciddi bir başarı olarak kabul edilmekte...


2009 yılının yazında ise Ankara'daki serüvenimizi tamamlayarak beraber İzmir'e geldik.


Fizik:
Fizik olarak FCI'ın belirlemiş olduğu Dobermann Irk Standartlarında değerlendirildiğinde,


28 Şubat 2010 tarihinde Köpek Irkları ve Köpek Bilimleri (Kinoloji) Federasyonu'nun düzenlediği Irk Standartları Değerlendirmesi'ne girerek "iyi/good" derecesi almış, çiftleşmesi Federasyon hakemlerince uygun görülmüştür. Daha sonra Rüzgar ile çiftleşerek 5'i dişi, 4'ü erkek olmak üzere 9 sağlıklı yavru dünyaya getirmiştir. 


Yavruların tamamına çok iyi annelik ederek iyi bir de anne olduğunu kanıtlamıştır.


Sağlık:
Kalp, Karaciğer, Böbrekler, Göz ve Eklemler başta olmak üzere, sık sık sağlık kontrollerinden geçen Vesta'nın bilinen hiçbir sağlık sorunu yoktur. 


2007 ve 2008'de olmak üzere kontrol amaçlı iki defa kalça röntgeni çekilmiş, kalça kemikleri oldukça sağlıklı bulunmuştur.


Rüzgar'la eşleşmesinden 05.05.2010 tarihinde doğan 9 yavru dışında yavrusu yoktur.


Hâlen İzmir'de, benimle ve yavrusu Andromeda Hachi ile birlikte mutlu ve sağlıklı bir şekilde yaşamakta, 5.5 yaşında olmasına rağmen tüm enerjisini ve iş isteğini korumaktadır. 


Daha fazla fotoğrafı için Facebook sayfasına bakabilirsiniz.


Fotoğraflar:
Error 404

The page you were looking for, could not be found. You may have typed the address incorrectly or you may have used an outdated link.

Go to Homepage