2023'ün Dobermann Yavruları Geliyor!

İzmir Köpek Eğitimi & Köpek Oteli

İzmir Köpek Eğitimi & Köpek Oteli

29 Ağustos 2023 Salı

2023'ün Dobermann Yavruları Geliyor!


Bildiğiniz üzere Is Vesta's Progeny Dobermann Kennel olarak, 2006 yılından günümüze yüksek eğitilebilirlik seviyesi, dengeli karakterleri ve üst seviye sağlık kontrollerinden başarıyla geçmiş FCI A Şecereli Dobermann'larımızı Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu'nun ve Dobermann Irk Derneği'nin tüm prosedür ve standartlarına uygun olarak üretiyor, doğdukları andan itibaren titizlikle gözlem altında tutuyor, gerekli sağlık uygulamalarını yapıyor, gerekli sosyalizasyon aktivitelerinden ve mizaç testlerinden geçirerek onları en uygun ailelerle eşleştirerek ömür boyu mutlu köpekler ve mutlu aileleri hedefliyoruz.

Hâlâ okumadıysanız en çok okunan yazılarımdan biri olan Dobermann Yavru Seçimi adlı yazımı okumanızı ve bu yazıya öyle devam etmenizi tavsiye ediyorum. 

Yavru Seçimi yazımı okuduysanız artık devam edebiliriz. Yavrumuzu seçerken özellikle ailemize yeni bir üye arıyorsak önceliğimiz karakter olmalı. Kendi aile yaşantımıza ya da koşullarımıza uymayacak karakterde bir dobermann yavrusunu sadece güzelliğiyle baş döndürücü olduğu için anatominin ya da bir çift sevimli gözün ya da aşırı enerjik olmasının etkisinde kalarak sahiplendiğimizde hem ailenize yeni katacağınız köpeğinizi hem de kendi ailenizi zor durumda bırakırsınız. Dolayısıyla yavrunuzu edinirken üreticinize yavruların karakteri ile ilgili oldukça fazla soru sormanızı ve kendi yaşam standartlarınızla ilgili olabildiğince bilgi vermelisiniz. 

Şimdi gelelim 2023'te dünyaya gelecek yeni Dobermann yavrularımıza! 9 kuşaktır üretimine devam ettiğimiz kendi dobermann soyumuzun 6. kuşak temsilcisi olan Eleanor Enya is Vesta's progeny ile yine kan hattının neredeyse tamamına, sağlık ve karakter bilgilerine çok iyi hakim olduğumuz Bachill eşleşmesi ile yeni Dobermann yavrularımızı yeni ailelerine kavuşturacağız.

Bizim için batınlar, sadece birer harften ve yavrularımız sadece birer dobermann yavrusundan asla ibaret olmadı. Şayet öyle olsaydı, 2006'dan günümüze kadar tahminen rahatlıkla 84 batın yavru alacak kadar sayıda üretim izni almış Dobermann'a, zamana ve tecrübeye sahiptik. Ancak Dobermann bizim için bir aşktı ve ortaya çıkardığımız kan hattımızın gelişimini gözlemlemek istedik. Her batında üretim programımıza en uygun dişiyi seçtik, ona en uygun erkeği bulmaya çalıştık ve ortaya çıkan yavruların karakter, fiziki ve anatomik gelişimini gözlemleyerek ilerlemek istedik. Örneğin bu anlamda B batındaki anatomik olarak en iyi dişimiz olan Bona Dea'yı Türkiye dinamiklerine uygun bir karakterde olmadığı için üretim programımıza almadık. Onun yerine anatomik olarak bir altta olan ancak karakteri toplum yapımıza daha uygun, aile ortamında daha uyumlu olabilecek ancak çalıştırılmak istenirse de çalıştırılabilecek 2 dişimiz üzerinden ilerleyerek BloodyHand Beyla ve Badoura Bendis ile ilerleme kararı aldık. 


Beyla'nın farklı erkeklerle birkaç kombinasyonundan sonra bu yılki ilk batınımız yine Badoura torunları olarak devam ediyor. İkinci batın yine Badoura çizgisinden devam edecek. 

Badoura çizgisi (amerikalılar buna line diyor) anatomik olarak iri, orantılı, çoğunlukla yüksek enerji seviyesine sahip, yüksek güdülü ve uyumlu yavrulardan ilerliyor. Bu eşleşmemizin annesi de müthiş bir dobermann karakteri olan Eleanor Enya iVP! Enya, yıllar sonra, büyük büyük anneannesi olan Vesta'nın çizgisinden ilerleyerek Arama-Kurtarma alanından ilerledi ve kariyerine bu yönde devam ediyor. Önce ülkemiz SKS (Sosyal Köpek Sınavı) ardından Alan Arama 1 ve Alan Arama 2 seviye sınavlarını başarıyla tamamladı, sonrasında da IRO (International Rescue-dog Organisation) tarafından İstanbul'da düzenlenen RH-FL-V Nosework sınavını birincilikle tamamladı. Sırada FL-V nin tamamı, A ve B sınavları bulunmakta. Genç yaşına rağmen bu alandaki hızlı başarısı elbette doğru yavrunun doğru yönlendirilmesi ile alakalı. Arama kurtarma alanındaki kariyerine rağmen Enya, üst düzey alan koruma ve ısırma güdülerine sahip bir dişi. Tüm bu üst seviye güdülerine rağmen Enya kontrol edilebilir enerji seviyesinde bir köpek. Bu da şu anlama geliyor, çalışmadığı zamanlarda zorluk çıkarmadan her türlü sosyal ortama, aile ortamına uyumlu bir köpek demek. Alanına girer ya da yaklaşırsanız hiç çekinmeden ısırılırsınız ama 10 dakika sonra doğada 1 saattir kayıp 2 insanın hayatını kurtarabilir demek. Arama kurtarma eğitimi yerine herhangi başka bir spora ya da göreve hazırlanabilir, ancak tecrübesiz ailelerin elinde yanlış yönlendirilebilir ya da zorlayıcı olabilir demek.

Bu nedenle bu Dobermann eşleşmemizde bize yeni bir dobermann yavrusu sahiplenmek için başvuran kişilerin, ailelerin ve profesyonellerin standartlarına baktığımızda Enya'yı benzer mizaçtaki Bachill ile eşlemeyi uygun bulduk. Eşleşme öncesi gerekli kontrollerimizi (kalça röntgeni ve EKG Kalp Muayanesi) mutlaka yapıldı. Her iki köpeğimiz de sağlıklı durumdalar ve üst düzey kondisyonda fiziki olarak çalışma kapasitelerini koruyorlar. 

İşte yukarıda saydığım sebeplerden dolayı Enya x Achille eşlemesinden doğacak yavruların çoğunun anatomik olarak sağlıklı, orta sertlikte, yüksek güdülü ve dengeli minik siyah ve kızıl dobermannlar olmalarını bekliyoruz. Siz de Dobermann'ın karakterine aşıksanız, edineceğiniz yavrunuza her gün birkaç saatinizi ayırıp onunla belki haftada 2-3 kez daha profesyonel eğitim faaliyetlerine katılmak istiyorsanız bu yavrulardan size uygun yavruyu seçmenizde size yardımcı olabiliriz.
Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Error 404

The page you were looking for, could not be found. You may have typed the address incorrectly or you may have used an outdated link.

Go to Homepage